Discutii -jocuri MMO, RPG si MMORPG

Maratonul mai dureaza doua zile asa ca bagati tare :slight_smile:

… Disputa dintre cele doua companii Wargaming si Gaijin este si a fost din totdeauna apriga , mai ales intre fanii acestor doua jocuri , unii zic ca unul este mai bun decat celalalt iar altii zic ca celalalt e mai bun decat acesta .

Dupa parerea mea ambele jocuri Warthunder si World of Tanks sunt bine facute , ambele avand o grafica buna, dar niciunu nu seamana cu celalalt. Fiecare are diferentele lui .
Dar Warthunder nu e chiar asa de fain , grafica e buna dar nu are aceeasi claritate ca si ceea de pe World of Tanks , mecanica jocului difera foarte mult , in World of Tanks e ceea mai apropiata mecanica de realitate decat ceea din Warthunder , traverse speed-ul este precis in cazuri in celelalte fiind modificata de dragul gameplay-ului dar nu foarte drastic nefiind prea departe de realitate , la celelalte tancuri ramanand la fel.

Viteza motorului la un tanc in World of tanks precum si multe alte detalii , specificatii sau upgrade-uri ale tancurilor sunt precise si bazate pe schite si informatii adunate de la muzee si istorici , inclusiv despre prototipuri. Jocul nu are glitch-uri , ma refer la textura nefinisata sau intercalatii intre straturile texturii . O avea glitch-ul ala de pe Overlord dar textura este finisata, doar a fost lasat locul acela gol prin care pot intra anumite tancuri, si daca intra, uneori raman blocate inauntru , deoarece nu exista un zid invizibil.
Textura arata foarte detaliata si foarte aproape de realitate , reflexia soarelui pe suprafata tancului este bine realizata, neavand defecte sau glitch-uri.
In World of Tanks culorile natiunilor se respecta fiind usor de diferentiat tancul de celelalte din alte natiuni, spre deosebire de Warthunder , in care toate tancurile au aceeasi culoare verde inchis .
In Warthunder textura mapelor nu este lipsita de glitc-uri, testuri nefinisate, si mape neterminate de vezi prin ele . Terminate asa de aspect , cand esti atent observi foarte clar defectele. In special aceea mapa cu podul.

Mecanica jocului nu este prea bine realizata fiindc foarte chunky iar viteza tancurilor si mobilitatea acestora nefiind precise, valorile fiind cam departe de adevar , iar grafica chiar daca o dai la maxim , tot se vede tenta aia de Call of duty black ops 2 .

Din punctul meu de vedere cel mai bine realizat joc este Word of Tanks , bravo celor de la Wargaming ce are un staff mai mare decat cei de la Gaijin , asculta de comunitatate si ia masuri imediat pentru a repara un bug sau pentru a imbunatatii jocul sau specificatiile unuit anc. Au o relatie companie -gamer mai buna decat cei de la Gaijin si sunt mult mai cooperanti si foarte de treaba .In schimb cei de la Gaijin nu au prea mare staff-ul pentru Warthunder , nu il ai mai amre decat cei de la Wargaming si ei se ocupa de mai multe jocuri care au mai multa popularitate decat Warthunder , ccea ce inseamna ei incecarca sa se ocupe de joc aduc multe chestii noi in joc dar intr-un timp mai lung decat Wargaming in World of Tanks .

Asta a fost tot ce am avut de spus , sper ca va ajuta cu ceva daca doriti o comparatie intre cele doua jocuri si va urez noapte buna .

Si acum, ca un offtopic . Vom vorbi despre un nou proiect al unei companii , si anume cel al companiei Riot Games.
Aceasta companie lucreaza de ceva vreme la un posibil nou mmo joc , pe langa League of Legends , nimeni nu stie cum va fi , doar cateva twit-uri de la developeri.
Peste tot pe internet se zvoneste de acest nou proiect al companiei Riot Games, dar pana vom afla cum se va numii acest mmo joc , va mai dura .

Dupa parerea mea daca vor face un nou joc mmo , ar trebuii sa fie si mai si decat League of Legends .
Dar de ce ar face unul nou, oare League of Legends nu mai e asa de popular , nu e asta , probabil vor sa isi extinda colectia de creatii , pe langa League of legends sa mai aiba un joc .

Din punctul meu de vedere , crearea unui nou joc, inseamna extinderea coletiei de creatii si atragerea unui numar mai mare de playeri , care vor paltii pentru o alta moneda digitala de cumparare a altor tipuri de iteme , ceea ce duce la un profit mai mare , ceea ce inseamna imbunatatirea jocurilor actuale si mentinerea companiei pe profit.

Aceasta informatie a fost ceva nou, asa cum am mai zis mai diversificam , dar vor mai fi despre World of Tanks stati fara griji.

Asta a fost tot ceea ce am avut de spus , ENJOY :wink::wink:

Wargaming insfarsit dupa doi ani de zile de la aparitia techtree-ului suedez , o sa bage un tanc premium autoloader pentru linia de autoload-ere suedeze , cu care vei putea sa iti antrenezi insfarsit echipajul.

Dupa parerea mea acest tanc este bine venit, dupa atata timp de la aparitia acestui techtree , insfarsit s-au gandit sa creeze un tanc premium pentru linia de autoload-ere .
Turela acestui autloader premium era menita defapt si de drept lui emil 1 , dar au pastrat acest design de turela pentru un alt tanc si acela este emil 1951 premium de tier 8.

Din punctul meu de vedere este un tanc cu specificatii mai bune decat cele ale lui emil1, ceea ce te ajuta pe tine ca player in general sa faci credite mai rapid , si sa antrenezi echipajul mult mai repede si mai usor , acum este posibil nu numai pentru linia de td-uri ci si pentru linia de autoload-ere.

Asta a fost informatia de astazi hope ya enjoy :):grin::wink:

Si evenimentul de halloween pentru World of Tanks va fi Dark front , un fel de experiment in care este vorba de crearea unui portal si trimiterea unor tancuri din aceea vreme prin acel portal.

Dupa parerea mea arat foarte bine si promitator, acesta consta in trimiterea unor tancuri prin portal si pe partea cealalta sunt intampinati de un fel de factiune a The red tanks faction , ceva de genul acesta.

Din punctul meu de vedere e mai fain decat celalalt eveniment, nu voi da mai multe spoilere decat am dat acum, va voi lasa pe voi sa aflati mai multe despre eveniment cand va fi introdus in joc si veti juca.

Asta a fost informatia zilei de astazi , Hope ya enjoy :):wink::grin:

A aparut evenimentul dark front , evenimentul consta in 13 misiuni care se deblocheaza fiecare intr-o zi .

Dupa parerea mea se merita deoarece pe langa boost-erele de xp si bani vei primi un camuflaj de dovleac .

Deci tereceti la treaba , nu va grabiti fiindca chiar daca nu ati facut misiunea din aceea zi si ati trecut la alta , puteti sa le faceti pe ambele si ceea pe care ati ratat-o si ceea care s-a deblocat in ziua respectiva dar va dura mai mult.

In opinia mea mai bine faceti cate una pe zi , atunci cand se va debloca misiunea respectiva.

Asta e informatia de astazi enjoy:)

Evenimentul va dura pana pe 2 noiembrie , asa ca veti avea timp sa terminati iar cei ce abia incep cu calm veti reusi.

Activati codul 111111 pe site-ul oficial al Wargaming-ului la activate wargaming cod dupa ce dati click pe profilul vostru , acest cod va va da o zi premium si multe alte rezerve de ziua armistitiului primului razboi mondial .

''In opnia mea update-ul 1.3 ce va veni pe live servere in curand , va fi unul foarte bine realizat de catre compania Wargaming deoarece aduce noi imnunatatiri tancurilor obj 260 si t-54 A tancuri dat ca si reward , va aduce noile tancuri franceze pe roti care prind in jur de 90 km /h iar atunci cand sunt lovite viteza lor scade , de la 90 la 50 si de la 50 la 30 si tot asa pana ce nu va mai avea hp.

Acest update va aduce noi mape pt grand battle pt tier-ele de 10 si va readuce frontline grand battle pt tier 8.

Noul update1.3 aduce noi modalitati de a personaliza tancul tau , cu noi optiuni de marire a emblemei , schimbare a culorii si mai multe pozitii pe care sa pui emblemele pe care lei ai de la diferite evenimente sau misiuni realizate cu succes iar misiunile de la noua campanie din joc au fost revizuite , diferite misiuni au fost modificate necesitand un numar mai mic de damage facut sau un numar mai mic de spotting points facut.

Pe de alta parte sunt si nemultumiri din partea player-ilor , cum ar fi viteza tancurilor este unpic cam mare fiind mai rapid si decat rhm-ul din World of Tanks care este unul dintre cele mai rapide tancuri light .

Dupa parerea mea va fi un update plin de surprize , unul bine realizat cu noi si interesante adaousuri in joc.

Tot ce ramane de facut este sa asteptam si sa vedem cu ochii nostrii cum se descurca noile tancuri pe roti si ce au mai adaugat nou in joc( ps s-ar putea sa ne de-a un tanc gratis ca si cadou asa de craciun din cate am vazut nu se stie )

Good luck evryone and fair fights. Roll Out.

Aceste este nou tank premium de tier 8 , primul tank destroyer rusesc de tier 8 premium , su-130pm.

Noul tank de tier 8 mediu suedez. Lansen-C

Dupa cum stim cu totii , World of Tanks are probleme din punct de vedere al matchmaking-ului si balancing .

In opinia mea problemele pe care le are World of tanks in momentul de fata nu vor aduce o imagine buna companiei nici jocului World of Tanks , deoarece multi jucatori se lasa de joc dincauza balansarii proaste a tancurilor , unele tancuri sunt mult prea puternice iar altele mult prea slabe .

In urmatoarele luni de zile cei de la Wargaming vor sa rebalanseze urmatoarele tancuri Jgd panzer e100 , stb-1 , krangvan, leopard 1 si e100 , unele dintre aceste tancuri li se vor reduce valorile pe care le au in momentul de fata cum ar fi: alpha damage, penetration , armor, si acetea sunt doar primele tancuri care vor fi rebalansate , lista e foarte lunga ,ramuri din tech tree-uri intregi.

Dupa parerea mea au mai fost incercari nereusite de rebalansare pentru care multi jucatori au fost nemultumiti de ceea ce au facut cei de la Wargaming, punand efort mai mult inc ele premium.

Pe de alta parte cei de la Wargaming vor incerca din nou sa rebalanseze tech tree-uri intregi rand pe rand , cu promisiunea ca de data aceasta nu o vor mai da in bara ca si datile trecute .

Lista continua cu schimbarile ce vor urma , una dintre schimbari este ca Frontline va reveni , dar nu oficial , ci doar pentru cateva luni de zile si in fiecare luna , va dura cate o saptamana in care fiecare din jucatori va lupta pentru a se ridica in rank pana ajunge la rank-ul 30.

Frontline va fi resetat in fiecare luna dupa care o iei de la capat , ajungi la rank 30 unde primesti alt set de reward-uri.

Se vor face schimbari si rank battle-urilor, chevronu-rile se vor imparti in 4 categorii bronz , silver si gold chevrons rank , din cele spuse chevrons rank gold va fi cel mai greu chevron rank de obtinut dar si cel mai banos cum s-ar zice.

Schimbari vor fi si in legatura cu grafica si anumite glitch-uri ps . nu va suparati daca nu mai puteti face cromewel-ul sa zboare :slight_smile:.

Tancurile premium care nu mai sunt in tech tree-urile in care au fost si inainte precum fv 215b v183 , fv 215b normal si Foch 155 vor fi reintroduse dupa cum am vazut in prezentarea lor din Moscova .

In concluzie toate aceste schimbari vor fi de bine , sa speram ca nu o da in bara iar Wargaming-ul din nou ca si datile trecute.