Arata-ti bicicleta

bicicleta

Ieri am pus mana pe o bicicleta luata la mana a doua dar se comporta ca una noua.
Azi am scoso-o la o tura de Brasov, cam 90 de minute si s-a comportat exemplat. Bicicleta in cauza este o Specialized Sirrus Elite Disc Hybrid 2016.

Ceva detalii pentru pasionati.
Cadru - Specialized E5 Butted Aluminum
Furca - Specialized FACT Carbon W/ Zertz, Aluminum Steerer/Crown
Deraior fata / spate - Shimano Sora - 18 viteze (2x9)
Frane - Tektro Auriga Hydraulic Disc, 160mm diametru
Manete frana - Tektro Auriga

Mai multe detalii, poze si video despre si cu bicicleta, curand.

Tu ce bicicleta ai?

Rock Rider 520 an 2017.
Este a 2-a bicicleta pe care o am din gama Rock Rider.
Pe prima am avut-o din 2015 si am dat-o pentru ca , cadrul era marimea M si eu aveam nevoie de S.

Deci inseamna ca nici tu nu esti inalt, la fel ca mine, ca si a mea are tot cadru S. :slight_smile:
Cum e Rockrider? Parerile sunt impartite.

Pai eu unu sunt multumit. Sunt genul de om căruia ii plac lucrurile noi cu garanție. Bicicleta este ok. O folosesc aproape zilnic in oras si mai fac trasee de padure. Da sunt persoane care spun ca nu este buna , ca bicicleta x care costa cu 500 lei mai mult este mai ok. Da corect, este si normal ca ceva mai scump sa fie mai buna dar daca ai un buget fix si mic bicicleta este foarte buna. Sa nu uitam ca pe langa pretul bicicletei trebuie sa mai achizitionezi aripi pentru ploaia, far si stop etc. Eu unu sunt si sofer si in București sunt zone prost iluminate, si pe acele zone am dat de biciclisti fara lumini dar cu biciclete scumpe de mii de ā‚¬ pe care i-am vazut in ultima secunda. Ceea ce vreu sa spun este ca trebuie neaparat si buget pentru lumini ca altfel poti avea o plimbare gratuita cu ambulanța.

Un Cannondale Rush 3 custom

Eu detin un Rockrider 520 2017. Bicicleta a fost cumparata de mine in august 2017 si are in prezent 1300km. Cadrul este marimea L. Furca a fost inlocuita cu un RockShox 30 Silver Solo Air 100mm. Sunt foarte, foarte multumit de ea si de raportul calitate/pret. A mers prin multe locuri cu teren accidentat, pentru cei din Brasov, care stiu: multe trasee pe Tampa, coborare drum vechi Poiana Brasov si potecuta Poiana Brasov, dar si destul de mult pe sosea, chiar si cu 60 km/h. Sunt foarte multumit de ea, merge perfect chiar si acum, stabilitatea este buna atat pe teren accidentat cat si pe sosea la viteze mari.

Puncte slabe: Pedalele de slaba calitate, cauciucurile care sunt cat de cat ok, dar s-ar descurca mult mai bine pe oriunde cu niste cauciucuri adevarate si furca pe care am inlocuit-o, fiind una foarte slab calitativa (poate era si din vina greutatii mele reduse).

Ca si o concluzie: consider ca este o bicicleta foarte buna pentru raportul calitate/pret si se mentine foarte bine de-a lungul timpului daca ii este oferita o mentenanta regulata si facuta bine.

Eu detin o Merida Big Nine 40 cumparata in 2016. Sunt foarte multumit de ea si merge ca in prima zi.